PALLADIUM
İyi yemek kalitesi ve samimi ortam Ataşehir'e taşındı.
50'li ve 60'lı yılların New York bistrolarını anımsatan mekanda cam ve ahşap malzemelerle zengin bir bütünlük hakim.
Yeni mekanını hayata geçirirken, iyi yemek kalitesini Ataşehir’e de taşımayı hedefleyen Bistro33, Palladium'daki yeni mekanında, yine bistro anlayışında var olan kalite ve rahatlığı hissettirmek amacıyla yola çıktı. Konuklara bu sıcaklığı yaşatabilmek için dekorasyonda masif malzemeler kullanıldı. 50'li ve 60'lı yılların New York bistrolarını anımsatan tasarımlar cam ve ahşap malzemelerle zenginleştirilerek aynı dili kullanan bir bütünlük yakalandı. Mekanın 6 metrelik tavan yüksekliği, bir residence‘ın zemin katında bulunmasının ayrıcalığı ve geniş bahçesi de bu tasarıma katkı verdi. 

Doğal malzemeye olan bağlılık, mekanın her köşesinde öne çıkıyor. Masalardaki kumaş peçeteler, masa örtüleri ve tuvaletlerdeki tek kullanımlık bez havlular, konuklara kendini evinde hissettiren sıcacık ve özel detaylar.
Mekanın genel tasarımı Yüksek Mimar Uğur Çetin, bahçe sandalyeleri ise Jens Risom imzasını taşıyor. İç mekanda bar üstüne yerleştirilmiş şişe şeklindeki cam armatürlerle tavandan sarkan cam aydınlatma armatürleri 1960'lı yıllardan esinlenerek özel olarak tasarlandı. İç mekandaki servant masasının üstündeki palmiye yapraklı bronz torşer ise 1965 yılından bir Fransız tasarımcının ürünü ve antikacı Nuran Lilozyan'dan satın alındı.

Girişteki paravanla Private Room'daki kütüphane ve bar raflarında kullanılan cam objeler 1930,1940,1950,1960'lı yıllara ait ve Venedik'teki Murano üfleme cam ve kristal atölyelerinde, camın hamur haline getirilip içine altın tozu dahil çeşitli renkler koyularak camın bir tuval gibi şekillendirilmesiyle yapılan eserler.

Duvarlarda ise Sophia Loren, Marlon Brando, Elizabeth Taylor gibi siyah beyaz filmler döneminin aktör ve aktrislere ait baskılarla Naz Yiğit'in portre çalışması bulunmakta.

Mutfağında ağırlıklı olarak Toscana yemeklerine yer veren Bistro33, Bologna'dan başlangıçlar ve et yemekleri, Sicilya usulü ince pizzalarıyla fark yaratıyor. Bistro33, Palladium'da aynı mönüye ek olarak çalışan kesim için, içinde hamburgerden nachos'a çeşitlemelerin bulunduğu bir snack mönüsü ekledi. İçki mönüsüyse dünya kokteylleriyle özgün içecekleri harmanlayan geniş bir yelpaze sunuyor. Ödüllü Türk şaraplarının ağırlıklı olduğu, fiyat-kalite dengesinin gözetildiği geniş şarap kavı da titizlikle hazırlandı.
Bistro33 PALLADIUM Çalışma Saatleri
09:00 - 24:00
Yenisahra Barbaros Mh. Halk Cad. No: 8/A Ataşehir / İSTANBUL
T: 0216 663 22 39
F: 0216 663 22 53
Quandoo